Archiwa kategorii: Do poczytania

Przypadek Maryanny – część 2

Na wstępie dziękuję wszystkim osobom trudzącym się pisaniem komentarzy pod poprzednim wpisem o Maryannie Gruca, dziękuję za pomoc i wszelkie teorie oraz podsuwane tropy.

Poczułem się przez to zobligowany do wyjaśnienia dalszych badań. Jak się okazało, badanie to polegały przede wszystkim na prostowaniu błędów…

Jak wyjaśniłem w komentarza, najpierw odkryłem mój błąd w przepisywaniu aktu urodzenia piątego dziecka. Następnie odrzuciłem (teoretycznie, ale nie definitywnie) czwarte dziecko jako mało prawdopodobne – Franciszek urodził się 18 lat po Antonim, a jego matka Maryanna miała 4 lata mniej niż matka rodząca Antoniego.

Od wspomnianego już p. Marka otrzymałem też treść aktu zgonu „pasującej” Maryanny: „Oto akt zgonu Marianny Gruca z 1900 r. Jaciska. Akt nr 54 z 21.02.r.. – Gruca Marianna lat 70 c.zmarłych Stanisława i Marianny małżonków Gruców niezamężna (?) robotnica. Zgłosił Antoni Gruca”.

Wszystko pasowało, oprócz rodziców – powinni to być Stanisław i Małgorzata, a nie Marianna. Ale uznałem tę teorię za najbardziej pasującą.

Czytaj dalej

Jak zacząć (cz. 8). Akt małżeństwa po rosyjsku

Zapisy aktu małżeństwa mają strukturę zbliżoną do opisanego przeze mnie aktu urodzenia.

Akt małżeństwa

często wygląda tak:

  • numer aktu, miejscowość
  • dokładna data
  • dane świadków
  • dane Pana Młodego
  • dane Panny Młodej
  • informacja o zapowiedziach
  • informacja o fakcie (bądź o braku faktu) podpisania umowy przedślubnej
  • kto udzielił ślubu
  • podpisanie dokumentu
  • autor dokumentu

Za przykład posłuży akt małżeństwa Antoniego Gruca z Maryanną Wręczycką z dnia 21 listopada 1881 roku, parafia Truskolasy.

Czytaj dalej

Listy (4) …ach Maryś jak pragnę już raz końca i wolności

Kelbra d. 14/XI 43.

Moja ukochana Maryś…….

Ślę Tobie moc życzeń szczęścia i powodzenia oraz milutkie pozdrowienia i koleżeńskie uściski. Teraz dziękuję Ci kochanie za list już dawno odebrany i wybacz kochana że dziś dopiero piszę, bo ojczulek mój z śmiercią swoją zabrał mi resztę chęci do życia i wszystkiego, próżno staram się wmówić sobie, że trudno stało się, lecz serce spokoju niema i ciągle ten smutny i okropny obraz stoi mi przed oczyma, a ja chodzę jak błędna, słaba i bezwładna z rękami opadłemi szukam zapomnienia. Czytaj dalej

Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych – archiwa.gov.pl

To trzeci bardzo ważny link dla amatorów genealogii: oficjalna strona Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w Polsce.

Co można znaleźć na stronie?

Odwiedzając stronę możemy być na bieżąco z tematami istotnymi dla środowiska polskich genealogów. NDAP publikuje informacje o zmianach przepisów prawa archiwalnego, konferencjach naukowych, konkursach, wystawach itp.

Czytaj dalej

Listy cz. 2. …że tak o mnie nie zapominota

Dziś drugi ciekawy list – pisze mój pradziadek Franciszek (1881-1958) do córek swoich Marianny i Bronisławy. Nadawca pisze z Wildfurt, Kr. Loben, Sägewerk O/S (Pludry, powiat Lubliniec, tartak Górny Śląsk – miejsce pracy przymusowej na rzecz III Rzeszy, Edward Goszyk – Pludry. Zarys historii miejscowości do roku 1945), córki pracują w Alt Rosenberg, Flachsfabrik über Kreuzburg O/S (Stare Olesno, roszarnia lnu – historia Starego Olesna).

Czytaj dalej