Drzewo genealogiczne

Mamy już zebrane trochę danych, zapisujemy wszystko w którymś z programów, pora zatem na prezentację naszych poszukiwań. W tym celu tworzymy tytułowe drzewo genealogiczne. Przygotowanie takiego drzewa jest dość istotne z uwagi na późniejszy łatwy dostęp do faktów w trakcie kolejnych poszukiwań. Pozwala również zaprezentować efekt naszej pracy rodzinie. Sam zazwyczaj używam równolegle kilku wykresów genealogicznych.

Wykres wszystkich osób w drzewie

W przeciwieństwie do wywodu przodków czy potomków, zawiera również krewnych i powinowatych. Dla mnie to najszybszy sposób wyszukiwania potrzebnych mi w danej chwili danych. Do tej pory przetestowałem sporo programów pod kątem realizacji tego wykresu i najlepiej generuje go moim zdaniem Family Tree Maker. Dobrze to działało w wersji 16 (wykres All-in-one, wersja 16  to aktualizacja z wersji 2006), jednak ku zdziwieniu użytkowników w kolejnych wersjach programu ten typ drzewa został usunięty. W najnowszej wersji FTM 2011 na szczęście wykres istnieje pod nazwą Extended Family Chart.

Przy dość złożonych drzewach genealogicznych taki wykres może być bardzo skomplikowany. Jest też zazwyczaj dużo większy w poziomie niż w pionie. Dlatego od pewnego momentu zacząłem dzielić ten wykres na części.

Oto mój sposób. Wszystkie dane mam zapisane w aplikacji webtrees. Chcąc zrobić wykres pobieram aktualną wersję pliku w postaci GEDCOM. W tym pliku zmieniałem wpis definiujący kodowanie – z UTF-8, którego niestety FTM 16 nie potrafił rozpoznać – na ANSI. FTM 2011 już poprawnie obsługuje UTF-8. Następnie GEDCOM importuję do nowego drzewa w Family Tree Maker. W tym miejscu robię kopię pliku FTM, żeby móc później wrócić do pełnego drzewa. Na nowej kopii usuwam część osób, aby odseparować drzewo, które chcę wydrukować, od pozostałych osób. Robię to przykładowo tak: dla wykresu przodków po linii nazwiska Gruca – usuwam rodziców mojej mamy, mojej żony i ich rodzeństwo. Dodatkowo usuwam rodziców i rodzeństwo mojej babki z domu Żyłka (ze względu na rozległość drzewa w tej gałęzi). Wreszcie zaznaczam najstarszego przodka Gruca i tworzę wykres all-in-one.

Tworząc każdy typ wykresu możemy wybrać jakie informacje mają się na nim znaleźć i jak program je ma generować, jakich ma użyć czcionek i jakich elementów graficznych (obramowania, tła, itp.). Ja najczęściej generuję jedynie: imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, datę i miejsce zawarcia małżeństwa, datę zgonu i miejsce pochówku.

Wykres przodków i wykres potomków

To najbardziej znane typy wykresów, każdy program pozwala wygenerować drzewo genealogiczne w tej postaci. Większość z nich można przedstawić zarówno w formacie poziomym jak i pionowym.

Oto przykładowe drzewo genealogiczne w postaci wykresu potomków (stworzone w FTM 2010, typ wykresu – descendant tree, probant jest u góry wykresu):

Najbardziej zbliżony wyglądem do drzewa wykres – wywód przodków (vertical pedigree chart, probant na dole):

Inne rodzaje wykresów

Porządny program genealogiczny pozwala oczywiście tworzyć wiele innych rodzajów drzew genealogicznych i różnych rodzajów prezentacji danych. Ciekawy typ wykresu to forma okręgu lub wycinka okręgu, tzw. fan chart:

Wykres pokrewieństwa między dwoma osobami (relationship chart):

Tzw. hourglass chart (kształtem przypomina zazwyczaj klepsydrę, probant jest w środku):

Wydruk drzewa genealogicznego

Do celów prezentacji i druku wykresu najlepiej stosować format PDF. Większość programów potrafi wyeksportować drzewo genealogiczne w tym formacie, jednak nie jest to reguła.

W przypadku braku takiej możliwości (podobnie jak w przypadku programów, który generują co prawda PDF, ale mają problem z obsługą polskich znaków) można użyć programu, który tworzy wirtualną drukarkę i zamiast drukować zapisuje plik w formacie PDF. Ja używam do tego celu PDF Creator.

Należy jeszcze zwrócić uwagę na wielkość wydruku – czy całość zmieści się na jednym arkuszu, czy trzeba wydruk podzielić na kilka stron. Ja drukuję w formacie A3 mocno pomniejszone, pozwala mi to na zmieszczenie wydruku na kilku zaledwie arkuszach i dzięki temu łatwo mogę odszukać potrzebne mi osoby.

Do celów prezentacji wykresu można również zlecić druk drzewa genealogicznego firmie usługowej, na ploterze drukującym. Można dzięki temu użyć nośnika w postaci rolki papieru o szerokości standardowo 80 – 100 cm i kilkumetrowej długości. Koszt takiego druku zależy oczywiście od wielu czynników, jednak nie powinien moim zdaniem przekraczać 100 zł.

Drzewo genealogiczne (wzory)

Można oczywiście uatrakcyjnić prezentację drzewa i wpleść całość w jakąś bardziej skomplikowaną formę prezentacji. W internecie możemy zobaczyć takie formy realizacji drzewa genealogicznego. Niestety, te wykresy trzeba stworzyć ręcznie, przy użyciu jakiegoś programu graficznego.

Poniżej – na zakończenie – kilka przykładów do inspiracji:


http://wenkusa.com/genealogy/wenk-stammbaum/stammbaum-big.jpg


http://freepages.genealogy.rootsweb.ancestry.com/~gecase/ctree.jpg


http://2.bp.blogspot.com/_eSQGLeqWlqs/Sw9d5scOctI/AAAAAAAACbY/QHkcev1Pu1Y/s1600/family_TreeAA.jpg


http://cdm.reed.edu/cdm4/indianconverts/images/MayhewFamilyTree-Big.jpg


http://www.periodpaper.com/media/catalog/product/cache/1/image/8022f01105bea4edf676ba39d5976c14/F/T/FT3_017_1.JPG


http://ny-image3.etsy.com/il_fullxfull.199595631.jpg

Jedna myśl nt. „Drzewo genealogiczne

  1. drzewo genealogiczne wzór

    Fajny artykuł pokazujący i opisujący jak można stworzyć drzewo genealogiczne. Ogólnie rzecz ujmując drzewa można rozrysowywać na kartce papieru, jako obraz a także wykorzystując do tego programy komputerowe. Ten ostatni sposób jest najlepszy dla osób które tworzą duże drzewa sięgające wielu przodków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *