Archiwa kategorii: Internet a genealogia

Jakie strony przeczytać, na których pisać, gdzie się zatrzymać na dłużej, a gdzie można znaleźć jakieś ślady

Family Tree + zmiana kolorystyki

Dobrze nam znany serwis FamilySearch.org dodał ostatnio możliwość budowania drzewa genealogicznego online, w sposób znany już z takich serwisów jak MyHeritage bądź Geni.com. Wygląda bardzo ładnie i działa sprawnie, choć brakuje jeszcze dużej liczby funkcji dostępnych w powyższych serwisach.

Niemniej postanowiłem jednak pozostawić ślad sowich badań w tym serwisie i wprowadziłem (ręcznie, kontrolując dokładnie co podaję) dane swoich przodków. I okazało się, że system zaproponował mi dodanie nowych danych do jednego z małżeństw żyjących na początku XVIII w. Choć zaproponowany rekord zawierał błędy, to miałem również możliwość skorygowania tych błędów.

Więc przyznaję z radością: to działa, ładnie wygląda i na pewno będę śledził rozwój Family Tree.

Czytaj dalej

Księgi metrykalne dla każdego!

No, może przesadziłem, ale niewiele.

Otóż jak wiadomo na stronach Mormonów od dłuższego czasu dostępne był niektóre księgi z niektórych parafii, głównie z ogólnie pojętego regionu katowickiego. W przeszukiwanych przeze mnie parafiach udostępnione było po 5 – 10% ksiąg.

A tu nie dalej jak tydzień temu okazało się że dostępne jest wszystko! Cały region katowicki, który w tej chwili obejmuje 123 parafie: Będzin, Będzin Trojca Przen, Biała Górna, Biskupice, Bobrowniki, Bojków, Boronów, Borowno, Brzeźnica, Nowa Osada, Bytom, Bytom, Heilige Dreieinigen, Bytom, Schomberg, Chropaczów, Chruszczobród, Ciągowice, Czeladź, Częstochowa, Częstochowa Św. Barbara, Danków, Dmenin, Dobryszyce, Dźbów, Dzietrzniki, Gliwice, Gliwice Allerheiligen, Gliwice Sankt Bartholomäus, Gliwice Sankt Peter-Paul, Gorzkowice, Grodziec, Kalety, Kamienica Polska, Kamieniec, Karb, Karchowice, Kochanowice, Konopiska, Kopienice, Koszęcin, Koziegłówki, Koziegłowy, Kromołów, Krzepice, Kłobuck, Lesńiów, Lubecko, Lubliniec, Lubsza, Łabędy, Makowiska, Miasteczko Śląskie, Miechowice Heilige Kreuz, Miechowice Sankt Corpus Christi, Miedźno, Mikulczyce, Mrzygłód, Mstów, Mykanów, Nakło, Niegowa, Niegowonice, Olsztyn, Orzegów, Ostropa, Ostrowy, Paczyna, Parzymiechy, Pawonków, Pilchowice, Poczesna, Poniszowice, Potok Złoty, Przybynów, Przyrów, Przystajń, Pyskowice, Raków, Rędziny, Repty Stare, Rudno, Rzejowice, Sączów, Sadów, Siemkowice, Sieroty, Siewierz, Skarżyce, Sokólniki, Sośnicowice, Starokrzepice, Stryzbrnica, Sulmierzyce, Świbie, Targoszyce, Tarnowice Stare Sankt Martin Bischof, Tarnowice Stare Tarnowitz, Tarnowskie Góry, Toszek, Truskolasy, Tworóg, Wąsosz, Wąsosz Górny, Wielgomłyny, Wielowieś, Wieszowa, Wilkowiecko, Wiśnicze, Wiśnicze Heilige Dreieinigen, Wojkowice Kościelne, Woźniki, Włodowice, Zaborze Sankt Franziskus, Zaborze Sankt Johannes Biskupitz, Zabrze Allerheiligen, Zabrze Sankt Andreas, Zabrze Sankt Anna, Zajączki, Zajączki (Kłobuck}, Żarki, Zbrosławice, Żernica, Zrębice, Żuraw, Żyglin.

Ponadto region Kielce – 293 parafie, Lublin – 147 parafii, Łódź – 130 parafii i po kilka pozycji z innych regionów. To naprawdę wielkie wydarzenie! Skany ksiąg w dobrej rozdzielczości, z bardzo dobrym interfejsem, za darmo i bez rejestracji. Trudno ten zasób przecenić.

Czytaj dalej

Poszukiwania w internecie

Większość osób zaczynających przygodę z genealogią próbuje odnaleźć ślady swoich przodków wpisując swoje nazwisko w google. Brak wiedzy „jak i gdzie szukać” skłania czasem ludzi do pisania mało sensownych maili. Mam w archiwum prośby w stylu:

  • Przesyłam swoje drzewo genealogiczne rodziny (…) oczekując pomocy w dalszych poszukiwaniach
  • NazwiskoX i NazwiskoY. Pierwszy to dziadek ze strony mamy. Drugi to dziadek ze strony taty. Nieznam się dobrze na poszukiwaniach w internecie. Za pomoc z góry serdecznie dziękóję.
  • Proszę o informacje do którego z klasztorów w Częstochowie były kierowane dzieci polskie deportowane z Rosji po rewolucji pażdziernikowej. Chodzi głównie o dzieci z rodzin szlacheckich i inteligenckich.

Staram się odpisywać na każdego maila, choć w powyższych przypadkach nie potrafiłem pomóc. Średnio raz w miesiącu odpowiadam, że Towarzystwo Genealogiczne Ziemi Częstochowskiej nie prowadzi poszukiwań ani nie posiada żadnych własnych zasobów aktów metrykalnych. Wyszukiwarka nazwisk na stronie ma ułatwić wyszukanie miejsca przechowywania (i przede wszystkim faktu istnienia) konkretnego aktu. Po sam akt trzeba już udać się do archiwum. Podobnie spis ksiąg metrykalnych Archiwum Archidiecezjalnego dostępny na stronie TGZC nie oznacza, że towarzystwo posiada / dysponuje tymi księgami. Czytaj dalej

Jak ułatwić sobie pisanie cyrylicą

Spory kłopot dla genealogów stwarza przepisywanie tekstów cyrylicą. Wynika to z faktu, że w standardowym ustawieniu klawiatury (Windows 1251) rosyjskie litery nie są w tym samym miejscu co ich fonetyczne odpowiedniki łacińskie.

Przykładowo, litera ф (f) jest pod łacińskim znakiem a, в (w) = d, п (r) = h, itp. Swego czasu, pisząc odpowiednio dużo, nauczyłem się tych par – odpowiedników. Jednak i tak pisanie szło mi dość opornie. Ale w końcu znalazłem proste rozwiązanie, trafiłem na artykuł wyjaśniający jak zmienić standardowy układ rosyjski na fonetyczny odpowiednik.
Czytaj dalej

Szukaj w archiwach! System ZoSIA dostępny dla internautów.

Informacja pochodzi ze strony http://www.nac.gov.pl/node/330

Narodowe Archiwum Cyfrowe ukończyło kolejny etap prac nad Zintegrowanym Systemem Informacji Archiwalnej. Pod adresem www.szukajwarchiwach.pl można korzystać z testowej wersji systemu ZoSIA.

Na obecnym etapie użytkownicy mogą przeszukiwać informacje o niemal 3 milionach jednostek archiwalnych z Archiwów Państwowych w Poznaniu, Lublinie (wraz z oddziałami), Archiwum m.st. Warszawy oraz Instytutu Hoovera. W przypadku lubelskiej instytucji, w Internecie można oglądać również kopie cyfrowe części zbiorów tego archiwum. Są to m.in. materiały Urzędu Wojewódzkiego Lubelskiego (1919 -1939), Związku Walki Zbrojnej – lubelskiego okręgu Armii Krajowej (1940-1945), Polskiej Armii Wyzwoleńczej (1950) czy Komendy Obrońców Polski (1940-1943). Liczba skanów w systemie będzie stale rosła. Docelowo w systemie mają znaleźć się informacje i kopie archiwaliów ze wszystkich archiwów państwowych.

Rozpoczęcie testów internetowej wyszukiwarki jest jednym z etapów projektu, który nosi roboczą nazwę Zintegrowany System Informacji Archiwalnej „ZoSIA”. Został on zainicjowany w 2007 roku przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, śp. dr. Sławomira Radonia. Celem tej inicjatywy jest stworzenie narzędzia do opracowywania oraz udostępniania w Internecie zbiorów archiwów państwowych. Zadanie to zostało powierzone Narodowemu Archiwum Cyfrowemu i jest najważniejszym projektem realizowanym przez NAC.

Zapraszamy do testowania: www.szukajwarchiwach.pl

Zobacz również:
– więcej informacji o Zintegrowanym Systemie Informacji Archiwalnej ZoSIA >>


Informacja pochodzi ze strony http://www.nac.gov.pl/node/330