Księgi metrykalne dla każdego!

No, może przesadziłem, ale niewiele.

Otóż jak wiadomo na stronach Mormonów od dłuższego czasu dostępne był niektóre księgi z niektórych parafii, głównie z ogólnie pojętego regionu katowickiego. W przeszukiwanych przeze mnie parafiach udostępnione było po 5 – 10% ksiąg.

A tu nie dalej jak tydzień temu okazało się że dostępne jest wszystko! Cały region katowicki, który w tej chwili obejmuje 123 parafie: Będzin, Będzin Trojca Przen, Biała Górna, Biskupice, Bobrowniki, Bojków, Boronów, Borowno, Brzeźnica, Nowa Osada, Bytom, Bytom, Heilige Dreieinigen, Bytom, Schomberg, Chropaczów, Chruszczobród, Ciągowice, Czeladź, Częstochowa, Częstochowa Św. Barbara, Danków, Dmenin, Dobryszyce, Dźbów, Dzietrzniki, Gliwice, Gliwice Allerheiligen, Gliwice Sankt Bartholomäus, Gliwice Sankt Peter-Paul, Gorzkowice, Grodziec, Kalety, Kamienica Polska, Kamieniec, Karb, Karchowice, Kochanowice, Konopiska, Kopienice, Koszęcin, Koziegłówki, Koziegłowy, Kromołów, Krzepice, Kłobuck, Lesńiów, Lubecko, Lubliniec, Lubsza, Łabędy, Makowiska, Miasteczko Śląskie, Miechowice Heilige Kreuz, Miechowice Sankt Corpus Christi, Miedźno, Mikulczyce, Mrzygłód, Mstów, Mykanów, Nakło, Niegowa, Niegowonice, Olsztyn, Orzegów, Ostropa, Ostrowy, Paczyna, Parzymiechy, Pawonków, Pilchowice, Poczesna, Poniszowice, Potok Złoty, Przybynów, Przyrów, Przystajń, Pyskowice, Raków, Rędziny, Repty Stare, Rudno, Rzejowice, Sączów, Sadów, Siemkowice, Sieroty, Siewierz, Skarżyce, Sokólniki, Sośnicowice, Starokrzepice, Stryzbrnica, Sulmierzyce, Świbie, Targoszyce, Tarnowice Stare Sankt Martin Bischof, Tarnowice Stare Tarnowitz, Tarnowskie Góry, Toszek, Truskolasy, Tworóg, Wąsosz, Wąsosz Górny, Wielgomłyny, Wielowieś, Wieszowa, Wilkowiecko, Wiśnicze, Wiśnicze Heilige Dreieinigen, Wojkowice Kościelne, Woźniki, Włodowice, Zaborze Sankt Franziskus, Zaborze Sankt Johannes Biskupitz, Zabrze Allerheiligen, Zabrze Sankt Andreas, Zabrze Sankt Anna, Zajączki, Zajączki (Kłobuck}, Żarki, Zbrosławice, Żernica, Zrębice, Żuraw, Żyglin.

Ponadto region Kielce – 293 parafie, Lublin – 147 parafii, Łódź – 130 parafii i po kilka pozycji z innych regionów. To naprawdę wielkie wydarzenie! Skany ksiąg w dobrej rozdzielczości, z bardzo dobrym interfejsem, za darmo i bez rejestracji. Trudno ten zasób przecenić.

Oto link do strony z zasobami z obszaru Polski na FamilySearch, nowy adres: https://familysearch.org/search/collection/list#page=1&countryId=1927187

Napisałem, że na stronie jest świetny interfejs, ale ma on jeden mankament – chcąc zapisać wybraną księgę musieliśmy dotąd zapisywać strona po stronie. To się nie zmieniło, ale powstał program do pobierania większych partii materiału: http://students.cs.byu.edu/~jbejaran/FastFilm/. Nie testowałem go dotąd, bo to co w danej chwili potrzebuję wolę przeglądać online i nie generować niepotrzebnego ruchu.

Jeżeli do powyższego dodamy np. zasoby skanów zebrane na http://metryki.genealodzy.pl/http://www.szukajwarchiwach.pl/ i proces digitalizacji i udostępniania zasobów realizowany przez Archiwa Państwowe (np. http://archiwa.gov.pl/images/stories/DASC1_02_2013v_3.pdf i  http://www.agad.archiwa.gov.pl/ksiegi_metrykalne_digitalizacja_2012.pdf) okaże się, że już niedługo będzie można opracować drzewo swoich przodków do XVIII-XIX w. nie ruszając się z domu. Być może niektórzy mają to doświadczenie już za sobą?

Takie czasy 🙂

10 myśli nt. „Księgi metrykalne dla każdego!

 1. Szymon Gruca Autor wpisu

  Zapomniałem o ważnej rzeczy – niestety na FamilySearch pojawiają się błędy – księgi źle przyporządkowane do parafii, brakujące strony itp. Trzeba o tym pamiętać.

 2. Anna K.

  Dzięki udostępnieniu tych skanów znacznie rozbudowałam swoje drzewo genealogiczne. Cieszę się bardzo, że tak znaczne źródło znalazło się w moim zasięgu. Zapraszam do obejrzenia efektów.

 3. Jagoda

  Witam! bardzo fajnie ,że tak dużo jest skanów na FamilySearch.Jak narazie nic tam nie znalazłam dla siebie.Nie ma tam Sosnowca i jego obecnych dzielnic,ani Żarnowca i okolic.
  Nadal musze wertowac stosy ksiąg i dokumentów.No coż bez pracy nie ma kołaczy,jak mówi przysłowie.
  Miałam roczną przerwe w poszukiwaniach,teraz mogę znowu wrócić i tworzyc dalszy ciąg mego drzewa.
  Serdecznie pozdrawiam 🙂

 4. Agnieszka Wszoła

  Witam
  mam pytanie odnośnie konta na FamilySearch czy są pobierane jakieś opłaty np. za założenie konta i potem związane z tworzeniem drzewa genealogicznego? bo tam jest załącznik i trzeba go zaakceptować, a jest on w j. angielskim i wszystko rozumiem. z góry dziękuję za informacje.

 5. Ewa Bartecka-Piłasiewicz

  Czy ktoś może mi pomóc ? Czy na Familysearch są skany z przedwojennej Polski , chodzi o Ukrainę – Lwów , Stanisławów , Tarnopol ?
  Pozdrawiam
  Ewa

 6. Leslaw

  Witam serdecznie,

  Nie widzę parafii Pyskowice w zbiorze Katowice. Czy szukam w złym miejscu czy z jakichś innych powodów zbiór ten jest niedostępny?

 7. Leslaw

  Już znalazłem – w Gliwickim zbiorze, a nie w Częstochowskim 🙂

 8. Beata

  Witam. Szukam rodziny Lizurej Teofili z domu Jelonek,zamieszkałej w Przystajni bądź w Tarnowskich Górach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *