Mapy występowania nazwisk

Gdzie najczęściej występuje nasze nazwisko? Skąd tak naprawdę pochodzimy? Żeby na te pytania odpowiedzieć często nie trzeba wcale docierać w poszukiwaniach genealogicznych do XVII – XIX w. Wystarczy skorzystać z map nazwisk dostępnych w internecie. Trzeba jedynie wpisać swoje nazwisko w pole wyszukiwarki i otrzymujemy graficzną prezentację występowania danego nazwiska na mapie Polski, z podziałem terytorialnym i wyszczególnieniem najpopularniejszych miejscowości / powiatów / województw.

Mapą taką dysponuje serwis moikrewni.pl. Z moich doświadczeń wynika jednak, że są pewne wątpliwości co do wiarygodności tych danych – mianowicie nie znalazłem nigdzie informacji o źródle. Podział kraju na powiaty sugeruje, że są to informacje pochodzące z wydawnictwa prof. Rymuta Słownik nazwisk używanych w Polsce na początku XXI wieku. – wydanie drugie. Słownik prof. Rymuta jest oczywiście bardzo wiarygodny, został wydany na podstawie danych zgromadzonych w bazie PESEL. Wydanie pierwsze zawierało podział Polski na województwa, wydanie drugie opiera się już na podziale na powiaty. Jednak bez jasnej informacji o pochodzeniu danych na stronie moikrewni.pl nie możemy podchodzić do wyników z pełnym zaufaniem.

Drugą podobną mapą jest mapa na krewniaki.pl. Tutaj również występuje podział na powiaty, także nie mamy informacji o źródle danych – i co ciekawe, wyniki różnią się od tych z moikrewni.

Z kolei na stronie herby.com.pl znajduje się trzecia wyszukiwarka danych, tym razem pochodzących właśnie z wcześniejszej wersji Słownika. W przeciwieństwie do poprzednich serwisów – mamy podane źródło informacji.

Tu również wpisujemy interesujące nas nazwisko, jednak wyniki otrzymujemy w zakodowanej postaci tekstowej (np. Wa:124, Bs:6 – warszawskie 124 osoby, białostockie 6 osób, itp.). Tak otrzymane informacje możemy jednak przedstawić w postaci graficznej.

W tym celu zaznaczymy i kopiujemy treść pola rozmieszczenie, a następnie wklejamy całość do skryptu na stronie genpol (autorstwa Jarosława Lecha). Uzupełniamy pole nazwisko, definiujemy ewentualnie pozostałe parametry i klikamy na pokaż mapę. Voila!

Czasem mogą się również przydać mapy występowania nazwisk w innych krajach:

W przypadku mojego nazwiska wyniki z trzech serwisów z mapami nazwisk w Polsce różnią się od siebie, jednak nie są to różnice diametralne. Mimo to jako najbardziej wiarygodne traktuję źródło ze strony herby.com.pl. Wniosek płynący z map dla nazwiska Gruca jest jedynie taki, że jest najbardziej rozpowszechnione w środkowej części południowej Polski. Gdybym jednak oparł się na wynikach z moikrewni mogę zaryzykować tezę, że są dwa główne ośrodki pochodzenia Gruców: jeden to „moje” okolice na zachód od Częstochowy, drugi (nawet liczniejszy) to województwo nowosądeckie (np. Grybów, Jordanów) i małopolskie (głównie Kraków). A ponieważ taka teza znajduje swoje potwierdzenie w innych źródłach (np. bazie Ellis Island) to daleki jestem od twierdzenia, że mapy na moikrewni i krewniaki podają dane zmyślone. Po prostu bez podania źródła te dane są tylko mniej wiarygodne.

9 myśli nt. „Mapy występowania nazwisk

 1. Tomek

  W moim przypadku dane na moikrewni są identyczne jak w elektronicznym słowniku prof.Rymuta ale na liście 5 najliczniej zaludnionych powiatów jednego nagle brakuje. Czyżby te osoby wyparowały? Kilkadziesiąt osób nagle się przeprowadziło? Stawia to rzetelność wyników z tej strony pod znakiem zapytania.
  Krewniacy pokazują ładną mapę ale nie wiedzę tam listy z liczbą osób w poszczególnych powiatach.

 2. Łukasz

  A mojego nazwiska nie ma w powiecie, w którym mieszkam od urodzenia na stronie krewniaków.
  Moikrewni w tej kwesti co najmniej 2 powiaty pokazują poprawnie.

 3. Łukasz

  Witam,
  by rozwiać wątpliwości – dane z portalu herby.com.pl są nieaktualne gdyż bazują na słowniku prof. Rymuta wydanym w latach 1992-1994 („Słownika nazwisk współcześnie w Polsce używanych”), a przedstawiającym stan bazy PESEL z 1990 r. Twierdzenie ze pewniejsze są dane z 1990 r. niż te z 2002 jest nieuzasadnione.
  Dane z portalu moikrewni .pl bazują na kolejnej publikacji prof. Rymuta – „Słowniku nazwisk używanych w Polsce na początku XXI wieku”, wydanym w 2002 r. i przedstawiającym dane z bazy PESEL wg stanu na 2002 r. Druga publikacja nie jest drugim wydaniem pierwszej lecz nowym opracowaniem, bazującym na nowym podziale administracyjnym. Niestety na portalu moikrewni.pl są błędy i brakuje wielu nazwisk, np. dwuczłonowych, które w wersji elektronicznej tego słownika oraz papierowej są. Wystarczy porwónać zawartość bazy moikrewni.pl ze słownikiem z 2002 r.
  Zarówno portal moikrewni.pl jak herby.com.pl są całkowicie wiarygodne i zbudowane na danych z bazy PESEL. Różnica polega na tym że ten pierwszy bywa dziurawy, a i w drugim są drobne błędy, literowe, ale to nie zmienia ich wiarygodności i rzetelności. Informację o źródle informacji dla bazy moikrewni.pl otrzymałem w 2006 r. dzięki korespondencji z dawnym administratorem portalu moikrewni.pl (dziś myheritage).
  Niestety dane na portalu krewniaki.pl są nierzetelne, dla znacznej większości nazwisk dane są tylko fragmentaryczne, dla sprawdzonych przeze mnie w 2006 r. ponad 400 nazwisk krewnych (porównanie słownika z 2002 i bazy krewniaków) blisko 90% ma brakujące dane w porównaniu ze słownikiem prof. Rymuta. Jedyne co można powiedzieć o tej bazie, to to, że na pewno bazuje na kilku źródłach, ale wybiórczo. Dla mojego nazwiska przedstawia stan liczebny mojej w 100% policzonej rodziny jak dla słownika Rymuta z 2002 r. ale niestety pomija dwa powiaty w tym ten, w którym mieszka moja rodzina, a podaje miasto, w którym mieszkała kuzynka będąc na studiach, tylko że nie była tam nigdy zameldowana. Nasuwa się wniosek, że ta wyszukiwarka bazuje na danych z internetu (np. rejestry absolwentów) i książek telefonicznych, jak również na PESELU (tylko wybiórczo). na moje zapytanie do administratorów portalu w 2006 r. dlaczego ich wyszukiwarka jest dziurawa i pomija dwa powiaty gdzie mieszka kilkanaście osób noszących moje nazwisko, otrzymałem odpowiedź że baza jest stale uzupełniana (to sugeruje wielość źródeł) i dlatego dane mogą być niekompletne. Nie napisali natomiast jakie są to źródła, w odróżnieniu od Moichkrewnych.

  Polecam wydanie słownika z 2002 r. na CD lub ostatecznie pomimo luk portal moikrewni.pl, gdyż bazuje na PESELU z 2002, czyli danych aktualniejszych, a stopień dokładności podobno sięga 95%.

  Pozdrawiam

 4. Elch321

  Witam i gratuluję doskonałego blogu, który czytam z dużym zainteresowaniem i jest mi bardzo pomocny !
  Tytułem aktualizacji: informacja ze strony krewniaki.pl:

  „Szanowni Państwo,
  informujemy, iż z dniem 01.04.2014r. serwis Krewniaki.pl zakończył swoją działalność.
  Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju serwisu i zaangażowali w rozwój polskiej genealogii. Życzymy Państwu wytrwałości i sukcesów w dalszych poszukiwaniach.
  Zespół Krewniaki.pl”
  Pozdrawiam

 5. robert

  Co do serwisu „moikrewni.pl” ich dane pochodzą z przed „stanu wojennego” i nie były aktualizowane do tej pory. Wnioskuję to na podstawie mojego nazwiska, które jest dość popularne w europie a w Polsce dotyczy tylko i wyłącznie mojej rodziny. Strona „herby” nie rozróżnia na dodatek ortografii w nazwiskach. Pewnie dane przejęli z „moikrewni” z błędami ich dane pochodzą też z tego czasu (na podstawie mojego nazwiska w innej wersji ortograficznej tzn. wszystko zsumowane do jednego wyniku poszukiwania). Zagraniczne wersja moikrewni działa tylko Szwajcaria, Niemcy i Polska. PODSUMOWANIE: te serwisy są tak dobre jak internet pod koniec lat w Polsce 70siedemdziesiątych 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *