Archiwa kategorii: Moje poszukiwania

Poszukiwania przodków najlepiej pokazać na przykładzie własnych doświadczeń.

Przypadek Maryanny – część 2

Na wstępie dziękuję wszystkim osobom trudzącym się pisaniem komentarzy pod poprzednim wpisem o Maryannie Gruca, dziękuję za pomoc i wszelkie teorie oraz podsuwane tropy.

Poczułem się przez to zobligowany do wyjaśnienia dalszych badań. Jak się okazało, badanie to polegały przede wszystkim na prostowaniu błędów…

Jak wyjaśniłem w komentarza, najpierw odkryłem mój błąd w przepisywaniu aktu urodzenia piątego dziecka. Następnie odrzuciłem (teoretycznie, ale nie definitywnie) czwarte dziecko jako mało prawdopodobne – Franciszek urodził się 18 lat po Antonim, a jego matka Maryanna miała 4 lata mniej niż matka rodząca Antoniego.

Od wspomnianego już p. Marka otrzymałem też treść aktu zgonu „pasującej” Maryanny: „Oto akt zgonu Marianny Gruca z 1900 r. Jaciska. Akt nr 54 z 21.02.r.. – Gruca Marianna lat 70 c.zmarłych Stanisława i Marianny małżonków Gruców niezamężna (?) robotnica. Zgłosił Antoni Gruca”.

Wszystko pasowało, oprócz rodziców – powinni to być Stanisław i Małgorzata, a nie Marianna. Ale uznałem tę teorię za najbardziej pasującą.

Czytaj dalej

Co nowego?

Wiele czasu minęło od ostatniego mojego wpisu. Pracy zawsze sporo, nawet wieczorami, do tego biorę udział w szkoleniu z Microsoftu… Ale w genealogii też w międzyczasie zrobiłem postępy.

Po pierwsze, dzięki uprzejmości znajomego, otrzymałem kopie cyfrowe ksiąg metrykalnych „mojej” parafii z okresu 1808-1884. Ten ogrom danych dał mi zajęcie na parę miesięcy, dzięki czemu dopisałem prawie 500 osób do drzewa.

Wieczorami często indeksuję materiały i umieszczam na stronie TGZC. Jak dotąd ponad 2300  wpisów.

Coraz więcej materiału do przeszukania dostarcza również strona internetowa Mormonów. Część danych nie jest dostępna, ale jeżeli ktoś ma szczęście i jego przodkowie mieszkali w którejś z podanych parafii, ma duże szanse trafić na zapisy ich dotyczące.

Po trzecie, Towarzystwo Genealogiczne Ziemi Częstochowskiej obchodzi właśnie piątą rocznicę.

I po czwarte, postanowiłem przyjrzeć się bliżej ofercie znanej marki genealogicznej MyHeritage.pl.  2 kwietnia zostanie udostępniony spis ludności USA z 1940 r., tzw. census (3,8 mln zdjęć, 130 mln danych). A przede wszystkim, zachęcony wpisem pani Małgorzaty Nowaczyk, postanowiłem opublikować kopię mojego drzewa na MyHeritage, w celu sprawdzenia ewentualnych połączeń z innymi. Zrobię taką próbę za kilka tygodni i napiszę o wynikach.

Przypadek Maryanny

W mojej genealogii mam taki jeden niejasny punkt, problem nie do rozwiązania. Próbuję od lat różnych hipotez, różnych źródeł – i ciągle okazują się nieskuteczne. Ale do rzeczy.

Tworząc swoje drzewo genealogiczne, naturalną koleją rzeczy zacząłem od linii mojego nazwiska, po mieczu. Najpierw ojciec, później dziadek Władysław (którego znałem), urodzony w Truskolasach, pradziadek Franciszek, o którym przeczytałem w zapiskach mojej babci, ur. w 1882 r.

W tym miejscu skończyły się informacje dostępne „od razu”. Po kolejne ślady musiałem się już udać do Archiwum Państwowego. Z aktu urodzenia Franciszka wynikało, że w celu zgłoszenia dziecka „stawił się osobiście Antoni Gruca rolnik lat dwadzieścia cztery mieszkający we wsi Truskolasy”.

Więc kolejnym przodkiem, moim prapradziadkiem, był Antoni. Jego akt małżeństwa przytoczyłem w poprzednim wpisie. Antoni urodził się w Jaciskach w roku 1859. Wtedy pierwszy raz zetknąłem się ze wspomnianym problemem.

…z Maryanny Gruczanki Wolny

Tym razem cytat z aktu urodzenia: „Stawiła się Elżbieta Rybakowa Akuszerka w Jaciskach zamieszkała (…) i okazała Nam dziecię płci Męskiey urodzone w Jaciskach (…) z Maryanny Gruczanki Wolny lat dwadzieścia pięć liczący”. Czytaj dalej

Jak zacząć (cz. 8). Akt małżeństwa po rosyjsku

Zapisy aktu małżeństwa mają strukturę zbliżoną do opisanego przeze mnie aktu urodzenia.

Akt małżeństwa

często wygląda tak:

  • numer aktu, miejscowość
  • dokładna data
  • dane świadków
  • dane Pana Młodego
  • dane Panny Młodej
  • informacja o zapowiedziach
  • informacja o fakcie (bądź o braku faktu) podpisania umowy przedślubnej
  • kto udzielił ślubu
  • podpisanie dokumentu
  • autor dokumentu

Za przykład posłuży akt małżeństwa Antoniego Gruca z Maryanną Wręczycką z dnia 21 listopada 1881 roku, parafia Truskolasy.

Czytaj dalej

Listy (4) …ach Maryś jak pragnę już raz końca i wolności

Kelbra d. 14/XI 43.

Moja ukochana Maryś…….

Ślę Tobie moc życzeń szczęścia i powodzenia oraz milutkie pozdrowienia i koleżeńskie uściski. Teraz dziękuję Ci kochanie za list już dawno odebrany i wybacz kochana że dziś dopiero piszę, bo ojczulek mój z śmiercią swoją zabrał mi resztę chęci do życia i wszystkiego, próżno staram się wmówić sobie, że trudno stało się, lecz serce spokoju niema i ciągle ten smutny i okropny obraz stoi mi przed oczyma, a ja chodzę jak błędna, słaba i bezwładna z rękami opadłemi szukam zapomnienia. Czytaj dalej