Archiwa kategorii: Poradnik dla początkujących

Podstawy, czyli gdzie szukać, jak zapisywać, o co pytać itp.

Księgi metrykalne dla każdego!

No, może przesadziłem, ale niewiele.

Otóż jak wiadomo na stronach Mormonów od dłuższego czasu dostępne był niektóre księgi z niektórych parafii, głównie z ogólnie pojętego regionu katowickiego. W przeszukiwanych przeze mnie parafiach udostępnione było po 5 – 10% ksiąg.

A tu nie dalej jak tydzień temu okazało się że dostępne jest wszystko! Cały region katowicki, który w tej chwili obejmuje 123 parafie: Będzin, Będzin Trojca Przen, Biała Górna, Biskupice, Bobrowniki, Bojków, Boronów, Borowno, Brzeźnica, Nowa Osada, Bytom, Bytom, Heilige Dreieinigen, Bytom, Schomberg, Chropaczów, Chruszczobród, Ciągowice, Czeladź, Częstochowa, Częstochowa Św. Barbara, Danków, Dmenin, Dobryszyce, Dźbów, Dzietrzniki, Gliwice, Gliwice Allerheiligen, Gliwice Sankt Bartholomäus, Gliwice Sankt Peter-Paul, Gorzkowice, Grodziec, Kalety, Kamienica Polska, Kamieniec, Karb, Karchowice, Kochanowice, Konopiska, Kopienice, Koszęcin, Koziegłówki, Koziegłowy, Kromołów, Krzepice, Kłobuck, Lesńiów, Lubecko, Lubliniec, Lubsza, Łabędy, Makowiska, Miasteczko Śląskie, Miechowice Heilige Kreuz, Miechowice Sankt Corpus Christi, Miedźno, Mikulczyce, Mrzygłód, Mstów, Mykanów, Nakło, Niegowa, Niegowonice, Olsztyn, Orzegów, Ostropa, Ostrowy, Paczyna, Parzymiechy, Pawonków, Pilchowice, Poczesna, Poniszowice, Potok Złoty, Przybynów, Przyrów, Przystajń, Pyskowice, Raków, Rędziny, Repty Stare, Rudno, Rzejowice, Sączów, Sadów, Siemkowice, Sieroty, Siewierz, Skarżyce, Sokólniki, Sośnicowice, Starokrzepice, Stryzbrnica, Sulmierzyce, Świbie, Targoszyce, Tarnowice Stare Sankt Martin Bischof, Tarnowice Stare Tarnowitz, Tarnowskie Góry, Toszek, Truskolasy, Tworóg, Wąsosz, Wąsosz Górny, Wielgomłyny, Wielowieś, Wieszowa, Wilkowiecko, Wiśnicze, Wiśnicze Heilige Dreieinigen, Wojkowice Kościelne, Woźniki, Włodowice, Zaborze Sankt Franziskus, Zaborze Sankt Johannes Biskupitz, Zabrze Allerheiligen, Zabrze Sankt Andreas, Zabrze Sankt Anna, Zajączki, Zajączki (Kłobuck}, Żarki, Zbrosławice, Żernica, Zrębice, Żuraw, Żyglin.

Ponadto region Kielce – 293 parafie, Lublin – 147 parafii, Łódź – 130 parafii i po kilka pozycji z innych regionów. To naprawdę wielkie wydarzenie! Skany ksiąg w dobrej rozdzielczości, z bardzo dobrym interfejsem, za darmo i bez rejestracji. Trudno ten zasób przecenić.

Czytaj dalej

Poszukiwania w internecie

Większość osób zaczynających przygodę z genealogią próbuje odnaleźć ślady swoich przodków wpisując swoje nazwisko w google. Brak wiedzy „jak i gdzie szukać” skłania czasem ludzi do pisania mało sensownych maili. Mam w archiwum prośby w stylu:

 • Przesyłam swoje drzewo genealogiczne rodziny (…) oczekując pomocy w dalszych poszukiwaniach
 • NazwiskoX i NazwiskoY. Pierwszy to dziadek ze strony mamy. Drugi to dziadek ze strony taty. Nieznam się dobrze na poszukiwaniach w internecie. Za pomoc z góry serdecznie dziękóję.
 • Proszę o informacje do którego z klasztorów w Częstochowie były kierowane dzieci polskie deportowane z Rosji po rewolucji pażdziernikowej. Chodzi głównie o dzieci z rodzin szlacheckich i inteligenckich.

Staram się odpisywać na każdego maila, choć w powyższych przypadkach nie potrafiłem pomóc. Średnio raz w miesiącu odpowiadam, że Towarzystwo Genealogiczne Ziemi Częstochowskiej nie prowadzi poszukiwań ani nie posiada żadnych własnych zasobów aktów metrykalnych. Wyszukiwarka nazwisk na stronie ma ułatwić wyszukanie miejsca przechowywania (i przede wszystkim faktu istnienia) konkretnego aktu. Po sam akt trzeba już udać się do archiwum. Podobnie spis ksiąg metrykalnych Archiwum Archidiecezjalnego dostępny na stronie TGZC nie oznacza, że towarzystwo posiada / dysponuje tymi księgami. Czytaj dalej

Jak ułatwić sobie pisanie cyrylicą

Spory kłopot dla genealogów stwarza przepisywanie tekstów cyrylicą. Wynika to z faktu, że w standardowym ustawieniu klawiatury (Windows 1251) rosyjskie litery nie są w tym samym miejscu co ich fonetyczne odpowiedniki łacińskie.

Przykładowo, litera ф (f) jest pod łacińskim znakiem a, в (w) = d, п (r) = h, itp. Swego czasu, pisząc odpowiednio dużo, nauczyłem się tych par – odpowiedników. Jednak i tak pisanie szło mi dość opornie. Ale w końcu znalazłem proste rozwiązanie, trafiłem na artykuł wyjaśniający jak zmienić standardowy układ rosyjski na fonetyczny odpowiednik.
Czytaj dalej

Jak zacząć (cz. 8). Akt małżeństwa po rosyjsku

Zapisy aktu małżeństwa mają strukturę zbliżoną do opisanego przeze mnie aktu urodzenia.

Akt małżeństwa

często wygląda tak:

 • numer aktu, miejscowość
 • dokładna data
 • dane świadków
 • dane Pana Młodego
 • dane Panny Młodej
 • informacja o zapowiedziach
 • informacja o fakcie (bądź o braku faktu) podpisania umowy przedślubnej
 • kto udzielił ślubu
 • podpisanie dokumentu
 • autor dokumentu

Za przykład posłuży akt małżeństwa Antoniego Gruca z Maryanną Wręczycką z dnia 21 listopada 1881 roku, parafia Truskolasy.

Czytaj dalej

Programy genealogiczne: webtrees

Webtrees to system do prowadzenia archiwum genealogicznego. System teoretycznie dość nowy (pierwsza wersja pochodzi sprzed roku), jednak tak naprawdę bazuje na znanym od lat PhpGedView. Ponieważ założenia pracy w systemie, wymagania itp. są bardzo zbliżone do protoplasty, po szczegóły odsyłam do mojego artykułu o PhpGedView. Instalacja systemu jest zbliżona do instalacji PGV.  Czytaj dalej