Poszukiwania w internecie

Większość osób zaczynających przygodę z genealogią próbuje odnaleźć ślady swoich przodków wpisując swoje nazwisko w google. Brak wiedzy „jak i gdzie szukać” skłania czasem ludzi do pisania mało sensownych maili. Mam w archiwum prośby w stylu:

 • Przesyłam swoje drzewo genealogiczne rodziny (…) oczekując pomocy w dalszych poszukiwaniach
 • NazwiskoX i NazwiskoY. Pierwszy to dziadek ze strony mamy. Drugi to dziadek ze strony taty. Nieznam się dobrze na poszukiwaniach w internecie. Za pomoc z góry serdecznie dziękóję.
 • Proszę o informacje do którego z klasztorów w Częstochowie były kierowane dzieci polskie deportowane z Rosji po rewolucji pażdziernikowej. Chodzi głównie o dzieci z rodzin szlacheckich i inteligenckich.

Staram się odpisywać na każdego maila, choć w powyższych przypadkach nie potrafiłem pomóc. Średnio raz w miesiącu odpowiadam, że Towarzystwo Genealogiczne Ziemi Częstochowskiej nie prowadzi poszukiwań ani nie posiada żadnych własnych zasobów aktów metrykalnych. Wyszukiwarka nazwisk na stronie ma ułatwić wyszukanie miejsca przechowywania (i przede wszystkim faktu istnienia) konkretnego aktu. Po sam akt trzeba już udać się do archiwum. Podobnie spis ksiąg metrykalnych Archiwum Archidiecezjalnego dostępny na stronie TGZC nie oznacza, że towarzystwo posiada / dysponuje tymi księgami.

Tak więc po pierwszych – internetowych – poszukiwaniach swoich przodków szybko okazuje się, że jedynym sposobem odnalezienia śladów historii swojej rodziny są wizyty w archiwach i ślęczenie nad księgami. Inni genealodzy nie zrobią tego za nas, podobnie jak towarzystwa genealogiczne czy instytucje. Można zamówić kwerendy w archiwach lub w firmach / u osób zajmujących się tym zawodowo, jednak kosztuje to niemało.

Poszukiwania w archiwach są nieuniknione jeśli myślimy na poważnie o prześledzeniu naszej genealogii.

W tym artykule chciałem jednak ułatwić nieco ten pierwszy etap poszukiwań, prowadzony sprzed ekranu monitora. Poszukiwania genealogiczne w internecie. Zatem, gdzie szukać?

 • google.pl | To oczywiste – jeżeli już prowadzi badania genealogiczne związane z naszym nazwiskiem bądź poszukiwaną przez nas miejscowością, skontaktowanie się z taką osobą może dać nam często ogromny zasób wiedzy zbieranej przez lata.
 • familysearch.org | Wyszukiwarka aktów mertykalnych zebranych przez Mormonów. Zdarzają się błędy, trzeba cierpliwości by coś odnaleźć, ale większego ogólnoświatowego zbioru internetowego nie ma (dla Polski to 1 002 tys. rekordów)
 • familysearch.org/search/image/index#uri=https%3A//api.familysearch.org/records/collection/1867931/waypoints | Zestawienie skanów ksiąg metrykalnych parafii Polskiech dostępnych na familysearch.org
 • szukajwarchiwach.pl | Wyszukiwarka zasobów wspierana przez Narodowe Archiwum Cyfrowe i Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych (2 791 tys. skanów)
 • basia.famula.pl | BASIA Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej obejmująca obszar Wielkopolski, projekt realizowany przez Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo” (195 tys. rekordów)
 • bindweed.man.poznan.pl/posen/search.php | Poznań Project: Przeszukiwanie bazy małżeństw z obszaru Wielkopolski (110 tys. rekordów)
 • polegli.tgcp.pl | Spis poległych w Pierwszej Wojnie Światowej, pomysłodawca i koordynator projektu: Waldemar Fronczak, współpraca: Anna Lubedkin, Witold Mazuchowski, TGCP (45 tys. rekordów)
 • geneszukacz.genealodzy.pl | Geneszukacz. Wszyukiwarka Geneteka – projekt indeksacji organizowany przez Polskie Towarzystwo Genealogiczne oraz Projekt indeksacji metryk, Projekt indeksacji akt stanu cywilnego, Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych, Straty żołnierzy w latach 1918-1920, Indeks żołnierzy Wojska Polskiego w latach 1918-1920 (łącznie 7 009 tys. rekordów)
 • genealodzy.czestochowa.pl/pl/indeksy-metrykalne | Indeksy na stronie Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej (60 tys. rekordów)
 • ptg.gda.pl/index.php/certificate/action/searchM/ | PomGenBaza – Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne (1 983 tys. rekordów)
 • ltg.pl/content/category/1/24/62/ | Indeksy metrykalne – Lubelskie Towarzystwo Genealogiczne
 • mtg-malopolska.org.pl/ksiegimetrykalne.html | Małopolskie Towarzystwo Genealogiczne – akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej św. Szczepana w Krakowie.
 • http://www.straty.pl/ | Program Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką. Celem programu jest stworzenie imiennej bazy danych, zawierającej wszystkie możliwe do uzyskania informacje o ofiarach i prześladowaniach niemieckich wobec obywateli polskich w latach 1939-1945.

Warto również przeszukać fora internetowe, a także umieścić na nich swoje poszukiwane nazwiska i miejscowości:

Ponadto można przeszukać

Jeżeli znają Państwo inne miejsca warte przeszukania na początku przygody z genealogią – proszę o podanie w komentarzach.

Powodzenia w poszukiwaniach!

5 myśli nt. „Poszukiwania w internecie

 1. Halina

  Witam, Dzis, tj.4 oct, 2012 niemozliwe jest wesjcie na strony TGZCz.( z Kanady).Czy moze wie Pan dlaczego?
  Blog wspanialy, sama ”twarda wiedza”.Pozdrawiam, Halina Jastrzebski

 2. a.niewieczerzal

  Wspaniała strona, pewnie nieraz na nią wejdę. Wczoraj przypadkiem na nią trafiłem. Korzystam z wielu stron i ogromu materiałów od kogo się da, choć wszystkie osoby dopisuję pokolei (ręcznie) na komputerze. Jestem osobą niepełnosprawną i mam bardzo ograniczony ruch, dlatego poza moją parafią w Kleszczowie nigdzie indziej się po wgląd do ksiąg nie udawałem. Kilku przychylnych i ze zrozumieniem mojej sytuacji mi pomogli dostarczając jeszcze inne materiały. Nad drzewem pracuję od 1,5 roku i w tym czasie spisałem (odkryłem) około 2200 osób trafiając oficjalnie do mojego 7x pradziadka, o którym wiem, że istniał, oraz dwa pokolenia dalej, ale tutaj nie mam jeszcze namacalnych dowodów na ich istnienie (ponieważ są to materiały wtórne).

  A ze stron, które mogę polecić, a nie ma ich tutaj ujętych: http://www.online-ofb.de/ , http://www.gross-wartenberg.de/

  Są to niemieckie serwisy, ale znajdują się tutaj rodziny emigrantów czeskich, którzy emigrowali (uciekali) z Czech po prześladowaniach religijnych. Można tu znaleźć ziemię śląską, Zelów koło Bełchatowa i masę innych miejsc w obecnej Polsce. Oczywiście Husyci (bracia czescy)=>>> Ewangelicy Reformowani emigrowali po całej Europie, a także za Ocean. Na tych stronach można znaleźć wiele rzetelnej wiedzy i przedstawiające powiązania rodzinne kilku wyznań, a nie tylko z kośćioła ER.

  Z pozdrowieniami, Andrzej Niewieczerzał (Kleszczów koło Bełchatowa).

 3. Cimirski Zbigniew

  Dzień dobry.
  Postanowiłem poznać korzenie swojej rodziny i rozpocząłem poszukiwania od internetu.
  Natrafiłem przypadkiem na pańską stronę i okazało się, że właśnie takiej strony szukałem.
  Dzięki panu moje poszukiwania nabrały tempa już na samym początku.
  Cała masa bezcennych porad i linków.
  Serdecznie dziękuję za to, że ta strona jest.

 4. drzewo genealogiczne wzór

  Witam
  Bardzo fajna strona rozbudowana, podająca bardzo dużo ciekawych a przede wszystkich praktycznych i użytecznych informacji. Już na podstawie tylko informacji z tej strony można zacząć skutecznie swoją przygodę z genealogią.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *