Programy genealogiczne: Personal Ancestry File

Poprzednio w cyklu Programy genealogiczne pisałem o drzewie w internecie – realizowanym za pomocą PhpGedView. Dziś o najpopularniejszym stacjonarnym programie genealogicznym: Personal Ancestry File.

PAF to najczęściej polecany (w Polsce – z powodów, które podam za chwilę) program do przechowywania i przetwarzania danych genealogicznych. Stworzony przez Mormonów – darmowy, w pełni zgodny ze standardem GEDCOM, oferuje wszystkie niezbędne funkcje. Z pewnością mogę go umieścić w mojej pierwszej piątce programów genealogicznych, nawet jeśli sam go używałem sporadycznie. PAF nie jest rozwijany od wielu lat, jest jedną z najstarszych tego typu aplikacji, nie wpływa to jednak w żaden sposób negatywnie na jego funkcjonalność. Jedynie tworzenie wykresów genealogicznych jest w nim nieco uproszczone, te funkcje realizuje dodatkowa nakładka – PAF Companion.

Program można pobrać ze strony FamilySearch.org. Po ściągnięciu instalujemy w systemie oraz pobieramy nakładkę spolszczającą do PAF. Możemy również pobrać PAF Companion Basic.

Na wstępie jeszcze parę słów o autorach: Mormoni czyli Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich kładą duży nacisk na poznawanie swojej genealogii. To jedyny taki przypadek jaki przychodzi mi na myśl, żeby jedna organizacja zdominowała pewien obszar życia społecznego. Mormoni wskanowali przez kilkadziesiąt lat miliony ksiąg metrykalnych z całego świata. Podczas kopiowania przekazują również duplikaty do właściwych archiwów, stąd mamy w archiwach państwowych i kościelnych dostępne mikrofilmy i materiały cyfrowe. Oczywiście niektóre archiwa prowadzą obecnie digitalizację na własną rękę, ale na nieporównywalnie mniejszą skalę. Mormoni prowadzą również bardzo rozbudowaną stronę www.familysearch.org, której celem jest pomoc ludziom w odnajdywaniu i dzieleniu się informacjami na temat historii rodziny. Na swojej stronie podają m.in. informację, że są tam zawarte informacje na temat 957 milionów nazwisk!

Ale wróćmy na razie do programu genealogicznego. Wśród zalet PAF warto wymienić:

 • intuicyjność obsługi, przyjazny interfejs użytkownika
 • modyfikowalne szablony wprowadzania danych
 • darmowy, szeroko używany i dobrze opisany
 • obsługa UTF-8 (możliwość zapisu danych, w tym treści źródeł – w różnych językach i alfabetach)
 • widok roboczy z wyświetlaniem 5 pokoleń – ułatwia poruszanie się po dużych drzewach genealogicznych
 • przygotowywanie podstawowych raportów i wykresów, dodatkowe dostępne w PAF Companion
 • funkcje multimedialne: dodawanie zdjęć, skanów, dźwięków, video, realizacja pokazu slajdów
 • pełna zgodność z GEDCOM (warto przypomnieć, że jest to standard stworzony również przez Mormonów)

Do wad zaliczyłbym:

 • niewielka liczba wykresów dostępna bezpośrednio w programie
 • tylko podstawowe funkcje multimedialne i publikowania danych (np. tylko jedno zdjęcie do jednego źródła, brak możliwości dodania zdjęcia do rodziny, zdarzenia lub miejsca)
 • wspomniany wyżej brak aktualizacji

Biorąc pod uwagę jak mało programów genealogicznych dostępnych jest jednocześnie za darmo i po polsku – to PAF jest najczęściej polecanym u nas programem głównie z tych dwóch powodów. Do tego nie każdy program oferuje obsługę UTF-8, dla mnie to jest trzecia najważniejsza zaleta PAF.

Przy opisie posiłkowałem się także recenzją z genealogy.about.com.

2 myśli nt. „Programy genealogiczne: Personal Ancestry File

 1. Pingback: GEDCOM cz. 1. Zalety i wady. | Genealogia dla każdego, poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *