Programy genealogiczne: webtrees

Webtrees to system do prowadzenia archiwum genealogicznego. System teoretycznie dość nowy (pierwsza wersja pochodzi sprzed roku), jednak tak naprawdę bazuje na znanym od lat PhpGedView. Ponieważ założenia pracy w systemie, wymagania itp. są bardzo zbliżone do protoplasty, po szczegóły odsyłam do mojego artykułu o PhpGedView. Instalacja systemu jest zbliżona do instalacji PGV. 

Trochę historii…

Z powodów, o których poniżej, część zespołu tworzącego PhpGedView (Greg, Gerry, Brian – i Polak – Łukasz Wileński)  zdecydowała się porzucić dotychczasowy projekt i stworzyć nowy. Podstawy systemu pozostały początkowo identyczne, stąd podobny wygląd PhpGedView i webtrees.

Oto przyczyny. PGV jest publikowany na Sourceforge – znanym darmowym systemie zarządzania i kontroli projektów Open Source.  Od początku roku 2010 Sourceforge blokuje dostęp do niektórych podstron użytkownikom z niektórych krajów. Tak stało się z PhpGedView z powodu amerykańskich praw eksportowych dotyczących algorytmów szyfrowania.

Po drugie kod PGV był zbyt skomplikowany – twórcy próbowali za wszelką cenę utrzymać zgodność z poprzednimi wersjami oraz dodawać w kolejnych wersjach większość opcji proponowanych przez użytkowników. W pewnym momencie nowe wersje przestały się pojawiać.

Webtrees rozwiązuje oba problemy – po pierwsze system został przeniesiony do serwisu Launchpad.net, po drugie kolejne wersje webtrees eliminowały wymagane do działania biblioteki, dzięki czemu oprogramowanie jest coraz lżejsze.

Więcej na temat genezy powstania webtrees tutaj.

Instalacja

W przypadku nowej, czystej instalacji cały proces nie jest bardziej skomplikowany od instalacji PGV. Oczywiście wymagany  jest serwer www z obsługą PHP i bazą danych.

W przypadku migracji z PhpGedView jest to bardziej skomplikowana operacja, ale również da się zrobić. Oto link do artykułu opisującego migrację: Converting from PhpGedView. Gdyby ktoś z czytelników potrzebował pomocy, służę radą.

Linki: aktualna wersja webtrees 1.2.3 do pobrania. Oficjalny serwis twórców webtrees.

Webtrees w akcji!

Praca w systemie nie odbiega od innych programów genealogicznych, a tym bardziej od PhpGedView. Ograniczę się więc do pokazania zrzutów ekranowych wybranych okien.

Główne okno programu:

Kilka wykresów:

Statystyki

Ekran obsługi plików multimedialnych:

Źródła:

Konfiguracja systemu:

Edycja faktów genealogicznych:

  

30 myśli nt. „Programy genealogiczne: webtrees

 1. Pingback: » Programy genealogiczne: PhpGedView » Genealogia dla każdego, poradnik

 2. Piotr

  Właśnie wrzuciłem webtrees’a na serwer… rewelacja 😉 teraz trzeba poprzerzucać i pouzupełniać dane!

 3. Paweł

  Witam,

  Dziękuję za artykuł. Właśnie zainstalowałem webtrees i zaimportowałem gedcom. Niestety, chyba jestem jakiś niedorobiony, nie potrafię wyjść poza panel administracyjny, proces instalacji przebiegł pomyślnie, proces importu też. Co jest? 🙂

 4. Gofer

  Szymonie!
  Nie wiedziałem jak zaktualizować starą wersję Webtrees więc usunąłem wszystko i na nowo wgrałem pliki. Jednak teraz mam mały problem z instalacją ponieważ nie mogę przejść kroku z połączeniem do bazy danych.
  Nie wiem czy czasem nie odrzuca mnie z powodu numeru portu. Przedtem tego chyba nie było 🙂

  Drugie pytanie dotyczy zablokowania strony z „drzewem”. Czy da się to zablokować hasłem, żeby nikt poza użytkownikami nie miał tam dostępu??

  Pozdrawiam!

 5. Szymon Gruca Autor wpisu

  W sprawie instalacji i połączenia bazy danych napisz do mnie maila, sprawdzę co i jak.
  A jeśli chodzi o ustawienia prywatności to oczywiście da się, można bardzo szczegółowo ustawić poziomy dostępu dla użytkowników i gości.
  Pozdrawiam

 6. Gofer

  To zauważyłem, jednak chodzi mi o kompletne zablokowanie strony tak, jak ma to miejsce na przykład na stronach tworzonych w Joomli.
  Ustawiłem dostępność do poziomów ale i tak można było obejść i dostać się do danych 🙂

 7. Szymon Gruca Autor wpisu

  Nie bardzo rozumiem. Wystarczy ustawić „Pokaż zmarłych: Pokaż użytkownikom” i bez zalogowania nie będzie można zobaczyć żadnej osoby.

 8. Gofer

  Chodzi o to, że wchodząc na stronę niezalogowany mam dostęp do menu pełnego, wszelkie diagramy, drzewa, miejsca, kalendarze itp.
  Chciałbym zablokować CAŁĄ stronę dla wszelkich niezalogowanych ludzi.

 9. Szymon Gruca Autor wpisu

  Tak jak pisałem poprzednio, taki efekt uzyskuje się po ustawieniu: „Pokaż zmarłych: Pokaż użytkownikom”. Domyślnie jest: „Pokaż gościom”.

 10. Piotr Sikora

  Witam!
  Dzięki temu artykułowi zainstalowałem prawie rok temu webtrees 1.2.6.
  Niedawno chciałem podmienić bazę danych (plik GEDCOM), stary usunołem (na serwerze FTP) jednak cały czas wyświetla się stara baza. Czy jest możliwa zmiany tego pliku z poziomu Webtrees.

 11. Szymon Gruca Autor wpisu

  Chodzi Ci o całkowite usunięcie danych i wgranie nowego GEDCOMu?
  Oczywiście, jest to możliwe i bardzo proste, zarządzanie GEDCOMami przeprowadza się w: Moja strona / Administracja -> zakładka Drzewa genealogiczne.
  Pozdrawiam

 12. Szymon Gruca Autor wpisu

  Niestety na to pytanie nie potrafię odpowiedź bez dogłębnej analizy strony. Potrzebny jest przede wszystkim dostęp do administratora.

 13. keret

  Witam
  Zainstalowałem webtrees pierwsze logowanie i nie mogę się zalogować ze trzy razy instalowałem ponownie wszystko żeby być pewnym użytkownika i hasła do niego i nic cały czas nie mogę się zalogować. Dostaje komunikat nazwa użytkownika lub hasło są nieprawidłowe. Jestem pewien w 100% że te dwa parametry wpisuje poprawnie. W czym może być problem ?

 14. Anna K.

  Właśnie zastanawiam się od kilku miesięcy nad odpowiednim oprogramowaniem. Dalej mam wszystkie dane w exelu i jako strony html. Trochę to zbyt czasochłonne. Pewnie warto coś sobie lepszego zafundować. Może jak jakieś stałe zajęcie znajdę, w końcu się uda.

 15. Gofer

  Witam ponownie Szymonie,
  Trochę czasu minęło od ostatniego posta ale mam na dzisiaj problem dotyczący danych geograficznych w googlemaps.
  W Panelu Admina – Mapy Google – Dane Geograficzne, wgrałem dane, które ściągnąłem ze strony webtrees, dotyczące Polski i województw. Dodałem flagi a w następnym poziomie utworzyłem powiaty i potem miasta.
  Jak dotąd są one widoczne tylko po zaznaczeniu opcji Pokaż miejsca nieaktywne. Co trzeba zrobić, aby były one aktywne?
  W edycji jakiegoś wydarzenia, chcąc wpisać np. miejsce urodzenia wpisuję miasto, które już znajduje się na tamtej liście ale i tak nie zaciąga jego charakterystyki czyli np. długości i szerokości geograficznej.
  Tak, aby po kliknięciu na link (pod miejscem urodzenia) pokazywała się mapa google z danym miejscem.

  Nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem ale być może uda Ci się pomóc po raz kolejny 🙂
  Pozdrawiam!

 16. Szymon Gruca Autor wpisu

  Dotąd nigdy nie doszedłem do ładu z mapami Google w webtrees, bo nie mam motywacji do wprowadzania tych wszystkich miejscowości. Ale zrobiłem próbę z danymi pobranymi w pliku CSV dla Polski. I faktycznie, dodane województwa są cały czas nieaktywne i nie można ich „zaciągnąć” edytując miejsce faktu genealogicznego.
  Ale zrobiłem tak, że edytując fakt, wpisałem ręcznie ciąg hierarchii miejsc tak jak był w tym pliku POL, czyli dla Warszawy podałem miejsce:
  Warszawa, Mazowieckie, POL
  i mapa zaczęła działać. Dodałem na próbę inne miasto, znowu wpisałem ręcznie Dobrodzień, Opolskie, POL i też działa.
  W dodatku POL jest już widoczne bez zaznaczenia „Pokaż miejsca nieaktywne”.
  Pominąłem nazwę powiatu, ale to oczywiście zależy od struktury hierarchii miejsc.

 17. Gofer

  Dziękuję za odpowiedź. Udało mi się dojść z tym do ładu zaraz po napisaniu tego postu. Jakieś małe natchnienie 🙂 Teraz napotkałem jednak problem w ustawieniu wyglądu diagramów – drzewa rodowego np. Niestety nie działa mi opcja układu pionowego i cały czas wyświetlają mi się tylko w układzie poziomym. Próbowałem to nawet obejść przez bazę danych ale nic z tego.
  Jakieś podpowiedzi ?? 🙂

 18. Szymon Gruca Autor wpisu

  U mnie Diagram – Rodowód wygląda całkiem poprawnie. Poziomy i pionowy jakoś bardzo się nie różnią (oba są „poziome”, ale w pionowym osoby inaczej na siebie nachodzą, więc i wykres jest nieco węższy). Tradycyjny pionowy otrzymuję ustawiając Starsi na górze bądź Starsi na dole.

 19. Gofer

  Dokładnie jak piszesz, w opcji starsi na dole lub na górze jest pionowo, natomiast nie wiem czemu przy ustawieniach pionowo czy poziomo diagram rzeczywiście układa się tak samo. W ostatniej wersji przy ułożeniu pionowym „senior” był u samej góry a następne pokolenia rozłożone w liniach poziomych jedna pod drugą.
  Było to bardzo czytelne. Po kliknięciu w daną osobę otrzymywałem diagram z tą osobą jako probantem.
  Nie wiem czemu teraz się to zmieniło.

 20. Polskie Forum WEBTREES

  Dziękuję autorowi artykułu za zainspirowanie mnie do sięgnięcia po opisany program. Uważam, że to jedno z najlepszych rozwiązań jeśli chodzi o budowanie rodzinnej genealogii. Zwróciłbym jeszcze uwagę na The Next Generation. Niemniej jako zwolennik rozwiązań open source wybrałem webtrees.

  Szukając informacji w języku polskim związanych z tą aplikacją zauważyłem, że są one stosunkowo skromne i dostępne w różnych miejscach. Wydaje mi się, że podjęcie próby zbudowania większej społeczności wokół tego rozwiązania przyczyni się do jej popularyzacji a tym samym szybszego udoskonalania.

  Serdecznie zapraszam wszystkich na nowoutworzone

 21. Ryszard

  Zamierzając ,kilka lat temu zając się genealogią i własnym drzewem przodków mieliśmy podobne pytania .
  Podeszliśmy do sprawy jak podchodzi każdy inżynier .
  Zebraliśmy wszelkie dane specyfikujące programy genealogiczne różnego typu .
  I te darmowe i te komercyjne .
  Epikryza jest bardzo prosta .
  Program ,który spełnia wszelkie nasze zachcianki i wymogi jest jeden -komercyjny TNG .
  Program kosztuje niewiele bo niecałe 100 PLN .
  Ale za to spełnia wszelkie wymogi nieosiągalne w żadnym innym programie .
  Tak,że nie było wyboru .

  Pozdrawiam

  Ryszard

 22. optyma

  Dzień dobry
  Co zrobić, jeśli po aktualizacji do wersji 1.7.9 Webtrees, niektóre napisy pojawiły się po angielsku ?
  Poniższa witryna jest tymczasowa.

 23. Marek

  Dzięki za ten artykuł.
  Dotychczas od prawie 10 lat pracowałem na phpgedview. Ale to trudny program w instalacji i brak aktualizacji, nie działa poprawnie na nowszych wersjach php. Spróbuję webtrees.

 24. Piotr

  Bardzo dziękuję za ten artykuł. Webtrees jest fantastyczne, szczególnie interaktywne drzewo… Jednak szukam możliwości wyświetlenia wspólnej historii (np, co się działo na świecie gdy dziadek miał 30 lat). Dotarłem do pliku histo.pl.php Łukasza Wileńskiego,
  https://sourceforge.net/p/phpgedview/svn/7084/tree/trunk/phpGedView/languages/histo.demo-pl.php

  ale nie działa to na wersji 1.7.9 (kółeczko kręci się w nieskończoność)

  if (!defined(‚PGV_PHPGEDVIEW’)) {
  header(‚HTTP/1.0 403 Forbidden’);
  exit;
  }

  $histo[] = „1 EVEN\n2 TYPE Historia\n2 DATE 01 MAY 2004\n2 EVEN Przystapienie Polski do Unii Europejskiej”;

  Pomóżcie, jak to ustawić?
  Dodatkowo, czy można taką historie wyświetlić na panelu „Długość życia”?

  Dziękuję | P

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *