Przypadek Maryanny – część 2

Na wstępie dziękuję wszystkim osobom trudzącym się pisaniem komentarzy pod poprzednim wpisem o Maryannie Gruca, dziękuję za pomoc i wszelkie teorie oraz podsuwane tropy.

Poczułem się przez to zobligowany do wyjaśnienia dalszych badań. Jak się okazało, badanie to polegały przede wszystkim na prostowaniu błędów…

Jak wyjaśniłem w komentarza, najpierw odkryłem mój błąd w przepisywaniu aktu urodzenia piątego dziecka. Następnie odrzuciłem (teoretycznie, ale nie definitywnie) czwarte dziecko jako mało prawdopodobne – Franciszek urodził się 18 lat po Antonim, a jego matka Maryanna miała 4 lata mniej niż matka rodząca Antoniego.

Od wspomnianego już p. Marka otrzymałem też treść aktu zgonu „pasującej” Maryanny: „Oto akt zgonu Marianny Gruca z 1900 r. Jaciska. Akt nr 54 z 21.02.r.. – Gruca Marianna lat 70 c.zmarłych Stanisława i Marianny małżonków Gruców niezamężna (?) robotnica. Zgłosił Antoni Gruca”.

Wszystko pasowało, oprócz rodziców – powinni to być Stanisław i Małgorzata, a nie Marianna. Ale uznałem tę teorię za najbardziej pasującą.

Przełom nastąpił, kiedy uzyskałem kopię tego aktu zgonu Maryanny Gruca z 1900 r. Okazało się, że nie tylko ja popełniam błędy 🙂 Oto ten akt:

Akt zgonu 1900

Więc jednak rodzice się zgadzają!

Czyli zbierając fakty razem, oto co otrzymujemy:

 • Maryanna Gruca rodzi się 29 lipca 1929 r.w Jaciskach, jej rodzice to Stanisław Gruca i Małgorzata Rybak
 • 12 czerwca 1859 r. w Jaciskach w wieku prawie 30 lat Maryanna rodzi syna Antoniego (w akcie podano, że matka ma 25 lat)
 • 27 listopada 1863 r. w Jaciskach Maryanna (l. 34) rodzi córkę Józefę (w akcie podano wiek 28 lat)
 • 11 listopada 1866 r. w Kawkach (góra 2 km od Jacisk) Maryanna w wieku 37 lat rodzi córkę Maryannę (w akcie podano: lat 36), owa  córka Maryanna zmarła w wieku lat 20
 • bohaterka tego wpisu Maryanna Gruca zmarła 21 lutego 1900 r. dożywszy sędziwego wieku prawie 70 lat

Fakty z aktu zgonu z 21.02.1900 r.:

 • Maryanna Gruca ur. w Jaciskach
 • wiek: 70 lat
 • córka Stanisława i Małgorzaty małżonków Gruców
 • niezamężna
 • mieszkająca w Truskolasach (Antoni przeprowadził się do Truskolasów po ślubie w 1881 r., gdzie moi przodkowie mieszkali do 1939 r.)
 • zgłosił Antoni Gruca l. 39

Moim zdaniem tyle zbieżnych faktów jednoznacznie umacnia prawdopodobieństwo tej historii.

Chciałbym jeszcze odpowiedzieć na zakończenie na kilka komentarzy. Chronologicznie:

Kasia: Mala wskazowka: Zwroc uwage na rodzicow chrzestnych wszystkich dzieci.
Owszem, to cenna rada. W akcie urodzenia Antoniego pojawiają się aż trzy osoby o nazwisku Rybak, co uprawdopodobnia Małgorzatę Rybak jako matkę Maryanny.

Julian: czy są zdjęcia tej piątki dzieci w wieku dorosłym, czy są podobni do siebie, wtedy by podejrzewał tylko jednego ojca
Zdjęcia? W chłopskiej rodzinie? W połowie XIX w.? 🙂

a.niewieczerzal: Maryanna (Marianna bądź Maria) mogła wcześniej wyjść za mąż za jakiegoś pana o nazwisku Wolny i owdowiała lub się rozwiodła, a potem za jakiegoś Pana Gruczana
Moim zdaniem teoria mało prawdopodobna – nazwisko Gruczan nie pojawia się w tych księgach w ogóle, forma Gruczanka oznacza pannę, córkę Grucy. Mężatkę lub wdowę określano jako Grucowa lub Grucyna. Ale oczywiście nie mogę takiej teorii wykluczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *