Archiwa kategorii: TGZCz

Indeksy metrykalne parafii okolic Częstochowy

Po dwóch miesiącach wytężonej pracy oddaję dzisiaj do użytku zbiór indeksów metrykalnych 19 parafii z Częstochowy i okolic. Moja praca polegała na konwersji zasobów metrykalnych w postaci różnych plików źródłowych (xls, pdf, doc itp.)  do wspólnej bazy oraz na stworzeniu interfejsu do obsługi tej bazy.

Całkowita liczba indeksów to

52.113 wpisów

w tym: aktów urodzeń 23.282, małżeństw: 17.992, zgonów: 10.839.

W tej chwili są to następujące parafie:

Czytaj dalej

Towarzystwo Genealogiczne Ziemi Częstochowskiej

TGZCz powstało w marcu 2007 roku. Głównym pomysłodawcą, twórcą i prezesem jest Jacek Tomczyk. Jak sam wspomina – idea stworzenia towarzystwa zrodziła się w pociągu, którym jechał z Piotrem Geraschem. Tak więc pomysłodawców mamy dwóch. Jako trzeci i czwarty wtajemniczeni zostali Juliusz Sętowski, kierujący Ośrodkiem Dokumentacji Dziejów Częstochowy i Andrzej Kuśnierczyk – kulturoznawca, genealog, historyk regionu, redaktor naczelny kwartalnika Korzenie. Piątym założycielem zostałem ja – bo potrzebna była strona towarzystwa…

Pozwolę sobie zacytować Jacka: „Jesteśmy grupą zapaleńców, która gotowa jest poświecić bardzo wiele czasu na badanie kolejnych tomów zapisanych czasami bardzo niezdarnym charakterem pisma. Chce się nam pogłębiać znajomość zapomnianej łaciny czy też staro-rosyjskiego zapisu.”

Towarzystwo ma charakter formalny, jest zarejestrowane w sądzie jako stowarzyszenie zwykłe (nie posiada osobowości prawnej). Spotkania członków towarzystwa odbywają się cyklicznie, zawsze w drugą środę miesiąca o  godz. 17.00 w częstochowskim Pałacu Ślubów, ul. Focha 19/21. Ze względu na okres wakacyjny, w lipcu i sierpniu spotkań nie ma.

Czytaj dalej

Heraldyka, herbarz i blazonowanie

W środę 13.04.2011 r. gościem kolejnego  spotkania TGZCz był p. Waldemar Fronczak, współautor programu telewizyjnego Sekrety rodzinne oraz współtwórca forum genealogicznego forgen.pl. Temat wykładu brzmiał: Heraldyka, jako narzędzie pomocnicze w badaniach genealoga – amatora.

Czego dowiedziałem się z tego wykładu? Ano głównie tego, że specjalistą od heraldyki nigdy nie zostanę. Nie miałem dotychczas pojęcia, że jest to temat tak rozległy i skomplikowany. Setki pojęć brzmiących jak z mikrobiologii czy kosmonautyki (blazonowanie?, mobilia?, tynktura?). Bałagan zarówno we współczesnych wydawnictwach specjalistów od heraldyki, jak i w samych herbach umieszczanych w kościołach czy na nagrobkach lub malowidłach. No i nie bez znaczenia jest fakt, że  wśród moich przodków szlachcica nie uświadczysz.

Czytaj dalej

…Vladislaum filium Josephi Rejment et Antoninae de Kupczyńskie

Dzięki uprzejmości ks. prof. Władysława Piotra Wlaźlaka, dyrektora Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej, publikuję skrócony akt urodzenia Władysława Reymonta (piszącego się wówczas Rejment). Wpis pochodzi z Liber Baptisatorum parafii Kobiele Wielkie, rok 1867.

Kobiele Wielkie. Anno ut supra die 14 Mai ego qui supra baptisavi infantem nomine
Stanislaum et Vladislaum die 7 Mai natum filium Josephi Rejment et Antoninae de Kupczyń-
skie conjugum. Patrini fuere Simon Kupczyński et Melania Szałkowska.

Za wikipedią:
Reymont urodził się w rodzinie organisty. Jego ojciec, Józef Rejment, człowiek oczytany, posiadał wykształcenie muzyczne i w tuszyńskiej parafii pełnił obowiązki organisty, a także prowadził księgi stanu cywilnego i korespondencję proboszcza z władzami rosyjskimi. Matka, Antonina z Kupczyńskich, była obdarzona darem barwnej narracji. Miała pochodzenie szlacheckie – wywodziła się ze zubożałej szlachty krakowskiej; w latach dojrzałych pisarz fakt ten często podkreślał.

Umarł od gorzałki w Browarze Kopskie zwanym…

Ekstrakt Zeyścia

Roku Tysiąc Ośmset dziewiętnastego dnia piątego Czerwca – Przed Nami Plebanem Urzędnikiem Stanu Cywilnego Gminy i Parafij Truskolasy Powiatu Częstochowskiego obwodu Wieluńskiego w Woiewództwie Kaliskim – Stawili się Szymon Barzak i Tomasz Zawada włościanie w Bieżeniu Zamieszkali wspólnicy pijaństwa Zmarłego – i oznaymili Nam – iż Antoni Koper maiący lat trzydzieści dziewięć – włościanin w Czarney Wsi Zamieszkały – iż dnia trzeciego miesiąca i roku bieżącego umarł od gorzałki w Browarze Kopskie zwanym – Nazaiutrz przed Browarem nieżywy znalezionego zawieziono do Sądu Pokoju, którego zrewidowanego do … odesłanego Sąd nakazał pochować. Zostawił chałupę, żonę Maryannę z Jeziorskich i dzieci. – Poczem oświadczający pisać nieumieiący niepodpisali, który został podpisany i stawaiącym przeczytany –

X. Antoni Żalondek Urzędnik
Stanu Cywilnego

Za Zgodność z oryginałem Świadczy

X. Antoni Żalondek
Urzędnik Stanu Cywilnego